Szkoła Podstawowa nr 17 w Rzeszowie - Kącik pedagoga

Czwartek          11.00  -  15.00

Piątek                10.00  -  14.00

Kontakt z pedagogiem szkolnym

tel. 17 748 24 80 (sekretariat szkoły)
           17 748 24 87 (gabinet pedagoga)

Pedagog szkolny pełni także dyżur
 podczas wywiadówek i konsultacji dla rodziców

Informacja dla rodziców, nauczycieli i uczniów

Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży

oraz ich opiekunów.

Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy

mogą uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci

odpowiedzą na wszystkie pytania, rozmówcy mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

Można skorzystć również z kontaktu mailowego:

Informacje o bezpłatnej pomocy psychologiczno-psychoterapeutycznej

udzielanej przez nowo otwarty Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży

znajdują się →TUTAJ.

Pedagog szkolny:

• troszczy się o realizację obowiązku szkolnego uczniów

• określa formy i sposoby udzielania pomocy uczniom poprzez wnioskowanie o wydanie opinii o uczniu przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną

• udziela pomocy wychowawcom klas i nauczycielom w pracy z uczniami sprawiającymi trudności wychowawcze

• podejmuje działania mediacyjne i interwencyjne w sytuacjach kryzysowych

• rozpoznaje indywidualne potrzeby uczniów, przyczyny trudności w nauce i niepowodzeń szkolnych oraz trudności wychowawczych, poprzez:

- obserwację zachowań pojedynczych uczniów i klas

- analizę wyników nauczania i ocen zachowania

- diagnozowanie środowiska ucznia

• udziela porad rodzicom, ułatwiających rozwiązywanie ich problemów wychowawczych

• organizuje pomoc w zakresie wyrównywania braków w wiadomościach szkolnych uczniom napotykającym na szczególne trudności w nauce

• współorganizuje pomoc w zakresie wyrównywania i likwidowania zaburzeń rozwojowych
- rewalidacja
- reedukacja
- terapia

• udziela uczniom pomocy w eliminowaniu napięć psychicznych nawarstwiających się na tle niepowodzeń szkolnych

• udziela porad i pomocy uczniom posiadającym trudności w kontaktach rówieśniczych i środowiskowych

• organizuje opiekę i pomoc materialną uczniom osieroconym, z rodzin alkoholowych, zdemoralizowanych, mających szczególne trudności materialne

Zapraszam do obejrzenia prezentacji na temat pomocy psychologiczno - pedagogicznej dostępnej w zakładce Dokumenty szkolne, kategoria: Publikacje nauczycieli.

Zachęcam również do zapoznania się z materiałami dla rodziców:

Dzieci korzystają z sieci już od najmłodszych lat. Dostęp do sieci to szansa dla młodego człowieka na rozwój, która może jednak okazać się zagrożeniem.  Dlatego warto zadbać o to, aby dzieci mogły korzystać z zasobów Internetu w sposób bezpieczny.

Jak uchronić dzieci przed niepożądanymi treściami? Jak ustrzec je przed zagrożeniami w sieci? Przemoc, której dzieci doświadczają w Internecie jest w dużej mierze przedłużeniem konfliktów przeniesionych ze środowiska rówieśniczego.

Aby dowiedzieć się więcej o cyberprzemocy i jej konsekwencjach, a także o tym jak chronić dzieci, zachęcam do zapoznania się z poradnikiem dla rodziców „Cyberprzemoc – włącz blokadę na nękanie”. Poradnik jest do pobrania →TUTAJ.

Materiały dla uczniów: