Szkoła Podstawowa nr 17 w Rzeszowie - PODSUMOWANIE SZKOLNYCH DNI INTEGRACJI 2022
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Aktualności

PODSUMOWANIE SZKOLNYCH DNI INTEGRACJI 2022

279021509 393883602647448 3933929042990805396 n

   Tegoroczne szkolne Dni Integracji trwały od 28 kwietnia do 6 maja, a hasłem przewodnim była „Integracja na skrzydłach dobrych myśli”.

 Pierwszego dnia szkolnego święta odbyło się spotkanie motywacyjne „Sztuka bez barier. Gościliśmy w naszej szkole artystę malarza tworzącego ustami i stopami pana Stanisława Kmiecika, który od urodzenia nie ma rąk. Dzisiaj, dzięki talentowi, motywacji i systematycznej pracy jest sławnym i wziętym artystą, którego prace prezentowane są w galeriach na całym świecie. Zdobywa wiele nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych. Poza licznymi pasjami artysty, jego celem jest motywowanie i pokazywanie, że niepełnosprawność nie musi wykluczać, a dzięki mobilizacji można spełniać marzenia. Pan Stanisław pokazuje na własnym przykładzie, że „chcieć, to móc”. Więcej na ten temat można przeczytaćTUTAJ.

Uczniowie klas 1-8 oraz nauczyciele uczestniczyli w realizacji projektu „Na skrzydłach dobrych myśli”, którego celem było zintegrowanie całej społeczności szkolnej. Wszyscy napisali: „pozdrowienia, dobre myśli, słowa wsparcia i otuchy dla…”. Teksty zostały zamieszczone na piórkach wyciętych z kolorowego papieru, z których ułożone zostały ogromne skrzydła na tablicy w holu szkoły. Takich dobrych myśli, czy słów otuchy potrzebuje każdy, zwłaszcza teraz, w trudnym czasie. Na tle skrzydeł uczniowie indywidualnie lub zbiorowo pozowali do zdjęć integracyjnych. Hasło projektu zostało myślą przewodnią tegorocznego święta.

Nauczyciele przeprowadzili lekcje wychowawcze na temat poszanowania i godności osób z niepełnosprawnościami przypominając uczniom problemy z jakimi zmagają się te osoby oraz savoir vivre wobec osób dotkniętych ograniczeniami.

Uczniowie klas 1-4 obejrzeli nagranie przedstawienia pt. „Kopciuszek”, które jest jego współczesną adaptacją. Uczniowie ze Szkolnego Koła Teatralnego, przygotowali doskonałą adaptację baśni o Kopciuszku, którą napisała uczennica Matylda Pawłowska z klasy 7a. Przedstawiona inscenizacja była fundamentem  rozmów na lekcjach wychowawczych o różnych rodzajach integracji, a szczególnie o współpracy z nowymi kolegami i koleżankami z Ukrainy. Przedstawienie można obejrzeć →TUTAJ.

Integracja to również umiejętność współpracy nie tylko z osobami dotkniętymi niepełnosprawnościami, ale i międzynarodowej. W środę, 4 maja 2022 r. uczniowie klas 5-8 zmagali się z pytaniami w integracyjnym turnieju wiedzy o Polsce i Ukrainie POLUKRowany przekładaniec”. Swoje reprezentacje wystawiły do turnieju wszystkie klasy na poziomie od 5 do 8. Uczniowie odpowiedzieli na 120 pytań z różnych dziedzin o Polsce i Ukrainie. Turniej okazał się dobrą zabawą dla wszystkich uczestników. Więcej na ten temat można przeczytać →TUTAJ.

Odbyły się także spotkania integracyjne uczniów między klasami. Starsi uczniowie z klasy 6a wraz z opiekunem odwiedzili uczniów z Punktu Przedszkolnego, by w prosty sposób przekazać najmłodszym, że inny nie znaczy gorszy. Przeczytali bajkę „Bajka o dzięciołku, który nie umiał latać” i porozmawiali o problemach osób z niepełnosprawnościami. Na koniec spotkania maluchy pokolorowały dzięciołka. Podobne spotkania odbyły się w klasach pierwszych, tam z wizytą przybyli uczniowie z niepełnosprawnościami z klas trzecich, wraz z opiekunem, opowiadając o swoich problemach.

       Na zakończenie Tygodnia Integracji - 6 maja, odbyło się rozstrzygnięcie XII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Rysowane wierszyki” pod hasłem „O większego trudno zucha, jak był Stefek Burczymucha”, objętego honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz Dyrektora Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. W konkursie uczestniczyło 354 uczniów z 41 placówek oświatowo- wychowawczych. W ich przygotowanie zaangażowanych było 70 opiekunów. Jury miało niełatwy orzech do zgryzienia. Ostatecznie wybrano 31 prac i nagrodzono ich autorów. Więcej na ten temat można przeczytać →TUTAJ.

     Jesteśmy przekonani, że organizowane każdego roku święto pn. Tydzień Integracji nie jest tylko jednorazowym wspomnieniem o integracji osób z niepełnosprawnościami, ale wydarzenia te są podsumowaniem tego, co robimy każdego dnia.

Szkolny Zespół ds. Integracji

   Informacja na temat naszych szkolnych Dni Integracji ukazała się w aktualnościach TVP Rzeszów w dniu 27 kwietnia 2022 r. o godz. 8.00, od 27 minuty programu https://rzeszow.tvp.pl/59848248/27042022-800.

 TDTS logo              promocja_zdrowia      ASPE_logo.jpgtekst_efs1euro_efs2       

LP IX 2022

logo_SzBlogi.png

logo szkola bez przemocy