Szkoła Podstawowa nr 17 w Rzeszowie - SZKOLNE AKTUALNOŚCI PROGRAMU - ROK SZKOLNY 2023/ 2024

SZKOLNE AKTUALNOŚCI PROGRAMU - ROK SZKOLNY 2023/ 2024

uodo tdts logo color rgb  Kolejny rok szkolny udziału naszej  szkoły w programie Twoje dane – Twoja sprawa za nami. Wiele się działo: lekcje online, zajęcia warsztatowe, wystawy, pogadanki z wychowawcami.

Warto wspomnieć o przygotowaniu przez naszą szkołę wystawy pt. Twoje dane ważna sprawa, więc uważaj, kto przetwarza dla szkół oraz placówek na terenie Miasta Rzeszowa, której celem była szeroko zakrojona kampania edukacyjna nt. ochrony danych osobowych oraz bezpiecznego korzystania z Internetu, przekazanie oraz pogłębienie wiedzy wśród uczniów, nauczycieli oraz rodziców w zakresie ww. zagadnień wśród społeczności szkolnych oraz innych placówek, a także propagowanie programu TDTS. Wystawa składała się z prac uczniów naszej szkoły oraz informacji dot. ww. zagadnień. Materiały przekazano do Szkoły Podstawowej nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi, Szkoły Podstawowej nr 28 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Łukasza Cieplińskiego, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4, Zespołu Szkół przy Szpitalu Wojewódzkim nr 2, Domów dla Dzieci „Mieszko”, „Dobrawa”, „Bolesław” w Rzeszowie (tu możesz obejrzeć wirtualną wystawę).

Zanim się jednak z Wami pożegnamy, raz jeszcze przypominamy o zasadach ochrony nasze prywatności i naszych danych podczas wakacyjnych wyjazdów.

Pakujemy walizki … czyli dane osobowe w drodze.

• Nie szastaj zdjęciami. Pamiętaj!!! Informacja raz zamieszczona w Internecie, żyje własnym życiem.
  • Wyjechałeś w urocze miejsce? Zanim do sieci wrzucisz fotografię stamtąd, pomyśl, czego na jej podstawie dowiedzą się o Tobie inni. Zawsze możesz podzielić się swoimi wspomnieniami po powrocie.
  • Łącz się z Internetem tylko przez zaufane sieci Wifi.
  • Zastanów się zawsze zanim podasz jakieś informacje o sobie, w jaki celu i przez kogo zostają one wykorzystane.
  • Płać z głową! Uważnie korzystaj z bankomatów i kart płatniczych.

Pamiętaj! NIKT NIE BĘDZIE STRZEGŁ TWOJEJ PRYWATNOŚCI I TWOICH DANYCH LEPIEJ, NIŻ TY SAM ICH STRZEŻESZ.

23.02.2024

W duodo tdts logo color rgbzisiejszym świecie już niemalże wszyscy stale są online, a Internet stał się nam bardzo bliski. Bycie online stanowi często sporą część naszej zwykłej codzienności. Realizując od kilku lat program Twoje dane – Twoja sprawa staramy się przekazywać naszym uczniom wiedzę i  umiejętności konieczne do świadomego i bezpiecznego korzystania z Internetu.

I tak za nami kolejne Dni Ochrony Danych Osobowych oraz Bezpiecznego Internetu w naszej szkole. W tym roku szkolnym obchodziliśmy je w dniach 12.02.-16.02.2024. I jak to zwykle bywało, tak i w tym roku szkolnym we wszystkich klasach naszej szkoły odbyły się zajęcia związane z ODO oraz bezpiecznym korzystaniem z sieci.

A tak wyglądało to w praktyce:

• klasy VIII – Twoje dane – Twoja sprawa: Tyle już wiem i pamiętam.
  • klasy VII i VI – Jak reagować na cyberprzeoc?
  • Klasy V - Jak bezpiecznie zwiedzać cyfrowy świat?
  • klasy IV – W krainie danych osobowych.
  • klasy III-I - pl. Poznaj bezpieczny Internet!
  • oddział 0 - Czym jest ten Internet, o którym wszyscy mówią?

Warto wspomnieć, że w czasie Dni otwartych szkoły w dniach 1.03.-2.03. będzie obejrzeć można wystawę prac uczniów klas VI i VII przygotowanych pod opieką p. Renaty Filipczak – Basara nt. Ochrony Danych Osobowych i Bezpiecznego Internetu.

Koordynator programu TDTS: Iwona Niedzielska-Taźbier

12.11.2023

Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym Twoje dane – Twoja sprawa prowadzonym przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Warszawie, którego celem jest

•  upowszechnienie wiedzy o ochronie danych osobowych i prawa do prywatności wśród uczniów i nauczycieli,
  •  edukowanie dzieci i młodzieży, jak mają chronić dane osobowe i swoją prywatność zarówno w realnym, jak i w cyfrowym świecie.

Teraz dokładniej: Co w tym temacie miało już miejsce w tym roku szkolnym w naszej szkole:

KLASY I pt. A co to za kraina? Moje pierwsze spotkanie ze światem danych osobowych, w tym min. co to są dane osobowe, czym jest legitymacja szkolna i gdzie/kiedy/jak z niej korzystać, czym jest numer PESEL.

KLASY IV zajęcia pt. Pozwólcie, że przedstawię. Moja nowa koleżanka PRYWATNOŚĆ, podczas których zwrócono uwagę, na to czym jest nasza prywatność, jak ważna jest w naszym życiu i w jaki sposób należy ją chronić.

W związku z Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka KLASY VI i VII wzięły udział w lekcji online z cyklu #odolekcje UODO pt. To nie są ślady na piasku - cyfrowa tożsamość i cyfrowa reputacja w kontekście ochrony naszej prywatności i danych osobowych. Był to już temat trochę trudniejszy i obszerniejszy ze zwróceniem szczególnej uwagi na nasze działania w Internecie i ich konsekwencje.

Wszystkie zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem naszych uczniów.

Koordynator programu TDTS: Iwona Niedzielska-Taźbier

Zrzut ekranu 2023 12 03 060224     Zrzut ekranu 2023 12 03 060350