Szkoła Podstawowa nr 17 w Rzeszowie - WIWAT MAJ, 3 MAJ!

WIWAT MAJ, 3 MAJ!

3maj    3 maja 1791 r. uchwalona została ustawa rządowa, która przeszła do historii jako Konstytucja 3-go maja. Mija właśnie 229. rocznica tego wydarzenia. W normalnych warunkach świętowalibyśmy je z uczniami w trakcie uroczystej akademii. W obecnej sytuacji pozostaje nam jedynie wspomnienie na naszej szkolnej stronie internetowej i obejrzenie zdjęć z ubiegłorocznej akademii (→TUTAJ) oraz innych działań patriotycznych naszych uczniów (np. uroczystej przysięgi Orląt ZS StrzelecTUTAJ, a także z tegorocznego Dnia FlagiTUTAJ).

Konstytucja 3 maja została uchwalona w trakcie obrad Sejmu Wielkiego w roku 1791. Zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła też formalnie liberum veto. Przywróciła Polakom nadzieję i poczucie odpowiedzialności za swój kraj. Nadal pozostaje symbolem odważnego, nowatorskiego myślenia o kształcie Rzeczypospolitej.

Uchwalony 3 maja 1791 r. akt prawny był pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie. Powstał przy współpracy posłów Sejmu Wielkiego i wspierającego ich środowiska. Ta „ustawa rządowa” zawierała wizję i program budowy nowoczesnego państwa i była ostatnią próbą jego ratowania w wymiarze legislacyjnym. (Tekst: p.Agata Napiórkowska)