Szkoła Podstawowa nr 17 w Rzeszowie - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W SP 17
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Aktualności

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W SP 17

IMG 1317a

„Tak poznałam, zrozumiałam słowa najważniejsze.

 Niepodległość znaczy wolność.

Słowa najpiękniejsze.”

E. Buczyńska

  W piątek 10-ego listopada uczciliśmy rocznicę wyzwolenia Polski spod zaborów. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się uroczystość pod znamiennym hasłem: „Wolność, kocham i rozumiem”.

 Na powitanie w obecności sztandaru szkoły (→foto.) wszyscy obecni odśpiewali hymn narodowy. Podczas akademii uczniowie – lektorzy (→foto.) przedstawili zwięźle dzieje walk o niepodległość naszej Ojczyzny, nawiązując nie tylko do wydarzeń z początku XX w., lecz także do wieków średnich (tu w krótkiej scence ilustracyjnej w roli walczących rycerzy wystąpili chłopcy z klasy 7bfoto.) oraz - historii powojennej. Publiczność wysłuchała również okolicznościowych wierszy o charakterze patriotycznym foto., →foto.. Nieodłącznym elementem było wspólne zaśpiewanie jednej z najbardziej znanych piosenek legionowych: „Szarej piechoty” (→foto.).

 Spotkanie obfitowało w prezentacje artystyczne. Wiktoria Kluczewska, w aranżacji tanecznej, wcieliła się w rolę - uosobienie Polski, najpierw wolnej (→foto.), potem okrążonej i uwięzionej przez trzy czarne i zakapturzone postacie symbolizujące trzech zaborców: Rosję, Austrię i Prusy (→foto.). Uczennice i uczniowie z klas: 7a i 7c zaprezentowali układ najbardziej znanych figur poloneza (→foto.). Dziewczynki z klas: 8a i 8c wystąpiły w choreografii z flagami Polski (→foto.), (→foto.); podobnie czwórka dzieci z klas: 1a i 3c, które przedstawiły ciąg figur, komponując flagę naszego kraju z szarf: białej i czerwonej (→foto.). Widzowie mogli także obejrzeć występ baletowy w wykonaniu dziewczynek z kl. 7c (→foto.).

 Akademia była również doskonałą okazją do zaprezentowania talentów wokalnych młodzieży SP 17. Jako soliści wystąpili: Anita Stojek z kl. 6c w duecie z Mają Rogodą z kl. 5a (→foto.), Michał Chomycz z kl. 8c (→foto.), Filip Gliwa z kl. 6b (→foto.), Agnieszka Grochala z kl. 7c (→foto.) i Amelia Micał z kl. 3b (→foto.); a także - laureaci szkolnego Konkursu Pieśni Patriotycznej: Amelia Smoła z kl. 6c i Paweł Glesmer z kl. 6a. Pieśń wojskową pt. „Przybyli ułani pod okienko” odśpiewał chór z klas: 4a i 4b (→foto.), zaś piosenkę o Polsce zaprezentowały dzieci z klasy 2a.

 Na koniec Panie Dyrektor: Mirosława Leśniak oraz Elżbieta Babiarz podziękowały nauczycielom, dzieciom i młodzieży odpowiedzialnym za zorganizowanie uroczystości oraz zaprosiły wszystkich obecnych na Wieczór Pieśni Patriotycznej, który odbędzie się w naszej szkole 13 listopada.

 Uczennice i uczniowie występujący w akademii zostali przygotowani przez Panie: Małgorzatę Wisz, Katarzynę Kawalec, Małgorzatę Kwaśnik i Lidię Gawryś. Konsolę obsługiwała Pani Bogumiła Lis, zaś występy poszczególnych grup odbyły się pod kierunkiem Pań: Eweliny Łojewskiej - klasa 2a, Elżbiety Stanisławczyk - dzieci z klas 1a i 3c.

Tekst: Pani Maja Czepurko

 TDTS logo              promocja_zdrowia      ASPE_logo.jpgtekst_efs1euro_efs2       

LP IX 2022

logo_SzBlogi.png

logo szkola bez przemocy