Szkoła Podstawowa nr 17 w Rzeszowie - 230. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
IMAGE

Jak co roku nasza szkoła włącza się w akcję „Światełko Pamięci dla...

 
IMAGE

  Szanowni Rodzice,  zachęcamy do zapisywanie dzieci na zajęcia z...

 

Wysokość składki na Radę Rodziców w roku szkolnym 2021/2022 uchwalono na...

 

Aktualności

230. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

3 Maja

Witaj majowa jutrzenko,

Świeć naszej polskiej krainie,

Uczcimy ciebie piosenką,

Która w całej Polsce słynie.

 

    W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą zasadniczą regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej.

     Konstytucja 3 maja została uchwalona w trakcie obrad Sejmu Wielkiego w roku 1791.  Za jej autorów uważa się króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.

     Rocznicę tę uroczyście obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić dzień 3 Maja jako oficjalne święto państwowe.

     Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego.

     W naszej szkole wydarzenie to upamiętnione zostało poprzez przygotowanie patriotycznej prezentacji pod kierunkiem p. Agaty Napiórkowskiej i p. Małgorzaty Wisz. Powstała ona w formie akademii, gdzie piękne recytacje zaprezentowali uczniowie (Antonina Chryń, Zofia Myśliwiec, Milena Nowak, Natalia Dziopek i Patryk Ksiądz) przygotowani przez p. Małgorzatę Wisz i p. Annę Fularską. Dodatkowo została ona wzbogacona o mistrzowskie wykonanie utworów muzycznych w wykonaniu Ines Padiasek i Aleksandry Kulikowskiej. Poradami technicznymi służył p. Tomasz Hawrylak. Zapraszamy do oglądania! (TUTAJ)   

(tekst: p. Małgorzata Wisz)

 

Patriotycznych recytacji i utworów muzycznych w wykonaniu uczniów naszej szkoły można wysłuchać TUTAJ:

 

→wiersz 1 , →wiersz 2→wiersz 3, →wiersz 4, →wiersz 5 „Taki kraj”, →„Tango na głos”.

bb69faf80e49361fbad4d93bb6e913e5

      TDTS logo      promocja_zdrowiaBez przemocyeuro_efs2  logo SKO             
tekst_efs1