Szkoła Podstawowa nr 17 w Rzeszowie - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
IMAGE

Zapraszamy do Naszej przyjaznej 17-stki, w której nie możemy Was obecnie...

 
IMAGE

Szanowni Rodzice, w bieżącym roku szkolnym rekrutacja do rzeszowskich...

 
IMAGE

Szanowni Państwo, informujemy, że Prezydent Miasta Rzeszowa ustalił terminy...

 

Aktualności

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

FB IMG 1581268958238„Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) – coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.

Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

W 2012 roku w Polsce wystartowała kampania społeczna Ojczysty – dodaj do ulubionych zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Ma ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę. 

21 lutego 2013r. ruszyła kampania społeczna: Język polski jest ą-ę, celem której jest obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter”. Tyle Wikipedia. 

A jak my odnosimy się na co dzień do naszej mowy ojczystej?

Czy starannie posługujemy się nią w mowie i piśmie?

Czy dbamy o jej czystość i piękno?

Może warto zastanowić się nad tym chociaż raz w roku, w dniu święta naszego języka. Jest on wspólnym elementem tożsamości narodowej, węzłem, który najsilniej łączy wszystkich Polaków bez względu na czas historyczny i przestrzeń geograficzną.

Tekst i prezentacja*: p. Marta Pomes

* Aby obejrzeć prezentację pt. Językowe "abc" wystarczy klikając w obrazek powyżej. Naprawdę warto!

      TDTS logo      promocja_zdrowiaBez przemocyeuro_efs2  logo SKO             
tekst_efs1