Szkoła Podstawowa nr 17 w Rzeszowie - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

FB IMG 1581268958238Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) – coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.

Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

W 2012 roku w Polsce wystartowała kampania społeczna Ojczysty – dodaj do ulubionych zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Ma ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.

21 lutego 2013r. ruszyła kampania społeczna: Język polski jest ą-ę, celem której jest obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter”. Tyle Wikipedia.

A jak my odnosimy się na co dzień do naszej mowy ojczystej?

Czy starannie posługujemy się nią w mowie i piśmie?

Czy dbamy o jej czystość i piękno?

Może warto zastanowić się nad tym chociaż raz w roku, w dniu święta naszego języka. Jest on wspólnym elementem tożsamości narodowej, węzłem, który najsilniej łączy wszystkich Polaków bez względu na czas historyczny i przestrzeń geograficzną.

Tekst i prezentacja*: p. Marta Pomes

* Aby obejrzeć prezentację pt. Językowe "abc" wystarczy klikając w obrazek powyżej. Naprawdę warto!