Szkoła Podstawowa nr 17 w Rzeszowie - „Twoje dane -Twoja sprawa”
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

SZKOLNE AKTUALNOŚCI PROGRAMU - ROK SZKOLNY 2023/ 2024

uodo tdts logo color rgb

  W dzisiejszym świecie już niemalże wszyscy stale są online, a Internet stał się nam bardzo bliski. Bycie online stanowi często sporą część naszej zwykłej codzienności. Realizując od kilku lat program Twoje dane – Twoja sprawa staramy się przekazywać naszym uczniom wiedzę i  umiejętności konieczne do świadomego i bezpiecznego korzystania z Internetu.

 I tak za nami kolejne Dni Ochrony Danych Osobowych oraz Bezpiecznego Internetu w naszej szkole. W tym roku szkolnym obchodziliśmy je w dniach 12.02.-16.02.2024. I jak to zwykle bywało, tak i w tym roku szkolnym we wszystkich klasach naszej szkoły odbyły się zajęcia związane z ODO oraz bezpiecznym korzystaniem z sieci.

 A tak wyglądało to w praktyce:

 • klasy VIII – Twoje dane – Twoja sprawa: Tyle już wiem i pamiętam.
 • klasy VII i VI – Jak reagować na cyberprzeoc?
 • Klasy V - Jak bezpiecznie zwiedzać cyfrowy świat?
 • klasy IV – W krainie danych osobowych.
 • klasy III-I - pl. Poznaj bezpieczny Internet!
 • oddział 0 - Czym jest ten Internet, o którym wszyscy mówią?

 Warto wspomnieć, że w czasie Dni otwartych szkoły w dniach 1.03.-2.03. będzie obejrzeć można wystawę prac uczniów klas VI i VII przygotowanych pod opieką p. Renaty Filipczak – Basara nt. Ochrony Danych Osobowych i Bezpiecznego Internetu.

Koordynator programu TDTS: Iwona Niedzielska-Taźbier


12.11.2023

 Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym Twoje dane – Twoja sprawa prowadzonym przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Warszawie, którego celem jest

 •  upowszechnienie wiedzy o ochronie danych osobowych i prawa do prywatności wśród uczniów i nauczycieli,
 •  edukowanie dzieci i młodzieży, jak mają chronić dane osobowe i swoją prywatność zarówno w realnym, jak i w cyfrowym świecie.

Teraz dokładniej: Co w tym temacie miało już miejsce w tym roku szkolnym w naszej szkole:

KLASY I pt. A co to za kraina? Moje pierwsze spotkanie ze światem danych osobowych, w tym min. co to są dane osobowe, czym jest legitymacja szkolna i gdzie/kiedy/jak z niej korzystać, czym jest numer PESEL.

KLASY IV zajęcia pt. Pozwólcie, że przedstawię. Moja nowa koleżanka PRYWATNOŚĆ, podczas których zwrócono uwagę, na to czym jest nasza prywatność, jak ważna jest w naszym życiu i w jaki sposób należy ją chronić.

W związku z Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka KLASY VI i VII wzięły udział w lekcji online z cyklu #odolekcje UODO pt. To nie są ślady na piasku - cyfrowa tożsamość i cyfrowa reputacja w kontekście ochrony naszej prywatności i danych osobowych. Był to już temat trochę trudniejszy i obszerniejszy ze zwróceniem szczególnej uwagi na nasze działania w Internecie i ich konsekwencje.

Wszystkie zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem naszych uczniów.

Koordynator programu TDTS: Iwona Niedzielska-Taźbier

         Zrzut ekranu 2023 12 03 060057

          Zrzut ekranu 2023 12 03 060224     Zrzut ekranu 2023 12 03 060350

SZKOLNE AKTUALNOŚCI PROGRAMU - ROK SZKOLNY 2022/ 2023

uodo tdts logo color rgb

 Miło nam poinformować, że w ostatnim czasie w naszej szkole odbyła się konferencja dla pedagogów rzeszowskich szkół podstawowych pt. CYBEROBYWATEL - cyberbezpieczeństwo, prawo do ochrony prywatności oraz ochrona danych osobowych. (→foto.)

 Zaproszeni goście wzięli udział w następujących prelekcjach:

- Historie z życia wzięte. Przykłady naruszeń ochrony danych osobowych.  – p. Wioletta Rozesłaniec, Inspektor Ochrony Danych m.in. w jednostkach oświatowych w Rzeszowie, Biuro Inspektorów Ochrony Danych Urzędu Miasta Rzeszowa

- Młody człowiek w sieci vs. rozwój.  – p. Justyna Nawojska, psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Rzeszowie

- Cyberbezpieczeństwo – Odpowiedzialność nieletnich. Współpraca z rodzicami. - asp. sztab. p. Tomasz Surowiak, Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie

- Edukacja w zakresie ochrony danych osobowych i prawa do prywatności w świetle programu „Twoje dane – Twoja sprawa”. - p. Iwona Niedzielska-Taźbier, koordynator programu TDTS w SP 17 w Rzeszowie

 Dla przypomnienia warto wspomnieć, że nasza szkoła od 5 lat bierze udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym Twoje dane – Twoja sprawa prowadzonym przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Warszawie, którego celem jest:

 • upowszechnienie wiedzy o ochronie danych osobowych i prawa do prywatności wśród uczniów i nauczycieli,
 • edukowanie dzieci i młodzieży, jak mają chronić dane osobowe i swoją prywatność zarówno w realnym, jak i w cyfrowym świecie.

Koordynator programu TDTS: Iwona Niedzielska-Taźbier


11.02.2023

uodo tdts logo color rgb  Po raz kolejny w dniach 13-17.02.2023 obchodzić będziemy w naszej szkole Dzień Ochrony Danych Osobowych oraz Dzień Bezpiecznego Internetu.

 Oto działania i projekty przygotowane dla naszych uczniów na najbliższy tydzień:

- klasy VIII - VI – panel filmowy Cyberbezpieczeństwo to gra zespołowa,

- klasy VII – prezentacja: Jak reagować na cyberprzemoc?

- klasy V i VI – przygotowanie ulotki nt. danych osobowych oraz programu Twoje dane – Twoja sprawa,

- klasy V i VI - prezentacja na godz. wychowawcze Jak bezpiecznie zwiedzać cyfrowy świat,

- klasy I - IV – zajęcia pt. pl. Poznaj bezpieczny Internet!

-  oddział 0 – zajęcia pt. Czym jest ten Internet, o którym wszyscy mówią?

Galeria prac uczniów nt. Prywatności

Świetlica: Mój bezpieczny Internet.

   Mamy nadzieję, że nasze działania skłonią uczniów do refleksji nt. ochrony prywatności, ochrony danych osobowych oraz bezpiecznego korzystania z Internetu.

20230209 152027   Miło nam też poinformować, że p. Iwona Niedzielska-Taźbier, nauczycielka nasze szkoły, w dniu 31 stycznia 2023 roku podczas konferencji naukowej pt. Przyszłość ochrony danych osobowych w świetle rozwoju technologii odebrała w Ełku nagrodę im. Michała Serzyckiego (→foto.). 

   Nagroda ta przyznawana jest corocznie przez Prezesa Urzędu Danych Osobowych za promowanie wartości ochrony danych osobowych oraz prawa do prywatności. Pani Iwona Niedzielska-Taźbier od roku 2018 jest w naszej szkole koordynatorem ogólnopolskiego programu Twoje dane – Twoja sprawa, którego celem jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie treści związanych z ochroną danych osobowych, prawem do prywatności oraz tematami związanymi z bezpiecznym korzystaniem z Internetu.

Koordynatorzy programu: Iwona Niedzielska-Taźbier i Irena Sitarska


01.02.2023

uodo tdts logo color rgb

  I wydawać by się mogło, że dopiero rozpoczęliśmy nowy rok szkolny, i że jeszcze nie tak dawno planowaliśmy świąteczne spotkania z bliskimi. A tu już za nami ferie zimowe i początek nowego semestru. Koniec jednego, a początek nowego to zwykle czas zestawień i podsumowania tego wszystkiego co ostatnio się działo. A działo w ostatnim semestrze się niemało:

  Nowością w programie są ogólnopolskie zajęcia on-line organizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych w Warszawie. I tak pierwszą lekcję online w ramach „#ODOlekcje” w dniu 21.11.2022 r. na platformie ClickMeeting pt. „Pozwólcie, że przedstawię: Moja nowa koleżanka PRYWATNOŚĆ co warto i dlaczego zachować dla siebie.  przeprowadziła p. Iwona Niedzielska-Taźbier. W lekcji wzięło udział ponad 100 placówek, w tym klasy IV z naszej szkoły. Nie przez przypadek zajęcia te odbyły się 21 listopada. Warto wspomnieć tylko, że co roku 20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To właśnie stanowiło okazję do rozmowy nt. prawa każdego z nas – w tym również dzieci – do prawa do prywatności.

W kolejnych zajęciach z cyklu „#ODOlekcje” pt. Prawo do prywatności – czyli sposób na anonimizację zdjęć i usuwanie metadanych” wzięli udział w dniu 9 grudnia 2022 uczniowie klas 7-ych. 

A co w innych klasach?

 • I-III zajęcia pt. A co to za kraina? Moje pierwsze spotkanie ze światem danych osobowych. (Dla uczniów klas I-ych było to pierwsze spotkanie z tematem danych osobowych).
 • V-VI zajęcia pt. TDTS - wstęp do tematu ochrony DO.
 • VII - To nie jest świat bez granic. (przez trzy kolejne miesiące uczniowie realizowali kolejno tematy: Cyfrowa tożsamość i cyfrowa reputacja, Internet nigdy nie zapomina – zdjęcia i filmy w sieci, I po co komu ta cała ochrona?).

Przed nami obchody Dnia Ochrony Danych Osobowych oraz Dnia Bezpiecznego Internetu, które obchodzić będziemy w naszej szkole w dniach 13.02.-17.02. Ale o tym napiszemy trochę później … .

Koordynatorzy programu: Iwona Niedzielska-Taźbier i Irena Sitarska

 TDTS logo              promocja_zdrowia      ASPE_logo.jpgtekst_efs1euro_efs2       

LP IX 2022

logo_SzBlogi.png

logo szkola bez przemocy